İş dünyası, insan ve çalışan hakları konusunda taahhütten eyleme geçiyor

Global Compact Türkiye “İş Dünyası ve İnsan Hakları Programı” ile şirketlerin insan ve çalışan hakları uygulamalarını destekliyor

 

Global Compact Türkiye, iş dünyasının insan ve çalışan hakları konularında “taahhütten eyleme” geçmelerini destekleyecek bir hızlandırma programı başlatıyor. UN Global Compact tarafından ilk kez tasarlanan, Türkiye’de de uygulanacak ve 6 ay sürmesi planlanan “İş Dünyası ve İnsan Hakları Programı”, 35 farklı ülkede eş zamanlı olarak düzenlenecek.

 

Milyonlarca kişinin aktif rol aldığı iş dünyasında insan hakları konusunda atılacak her pozitif adım, toplumun genel refahı açısından önem taşıyor. Kamu politikalarının ve teşviklerin yanı sıra özel sektörün dönüştürücü gücü büyük potansiyel barındırıyor.

 

Sunduğu eğitim, program, kaynaklar ile iş dünyasını iddialı ve gerçekçi hedefler belirleyerek somut adımlar atmaları için harekete geçiren Global Compact Türkiye; farklı sektörlerden ve bölgelerden üye şirketlerin insan hakları ve çalışan hakları konularında “taahhütten eyleme” geçmelerini destekleyecek hızlandırma programı başlatıyor. UN Global Compact üye şirketlerinin 16 Aralık tarihine kadar başvuru yapabileceği İş Dünyası ve İnsan Hakları Programı, şubat ayında başlayacak ve yaklaşık altı ay sürecek. Program, Türkiye dahil olmak üzere 35 farklı ülkede eş zamanlı olarak düzenlenecek.

 

Program şirketlere insan hakları uygulamalarını gözden geçirmek üzere bir yol haritası sunuyor

Programa katılan şirketler insan hakları alanındaki etkilerini belirleyecek, olumsuz etkilerini azaltmaya yönelik adımları tanımlayacak ve bu çalışmalarını ölçme ve ilerlemelerinin iletişimini yapma yöntemlerini öğrenecek. Online eğitim, vaka analizi ve grup çalışmalarından oluşan program; Birleşmiş Milletler ajansları ve uzmanlarından oluşan bir ağa erişme ve diğer paydaşlarla iş birliği imkanı da tanıyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Likit istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı