Kadın Oyunları Festivali'nden Ruhumuza Dokunan Açılış

Ayvalık Belediyesi tarafından bu yıl üçüncüsü projelendirilen, Dünya’nın ilk kadın temalı tiyatro festivali, Kadın Oyunları Festivali’nin açılış gecesi Vural Sineması Nejat Uygur Sahnesi’nde gerçekleştirildi.

Devlet Tiyatroları’nın deneyimli oyuncusu Rüçhan Çalışkur’un sahnede büyülediği “erkekler tarafından öldürülen kadınların mutlu ve özgür bir şekilde yaşadığı anaerkil bir dünyanın izlerinin gözler önüne serildiği Ölü Kadınlar Diyarı isimli açılış oyununu izleyen Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, “Ölü Kadınlar Oyunu’nu büyük bir hayranlıkla izledik, “yaşayın bizi, yaşatın bizi” diyerek ruhumuza dokunan oyun, İstanbul Sözleşmesi’nin bir kez daha önemini gösterdi” dedi.

KIZ ÇOCUKLARINA DESTEK İÇİN PERDE AÇTI

Her yıl 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde Ayvalık’ta kapanışını yapan festival bu yıl deprem felaketinden dolayı, açılışını Ayvalık’ta gerçekleştirdi. Festival Ölü Kadınlar Diyarı oyunuyla perde dedi. Geceye Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin eşi Canan Ergin ile birlikte katıldı. Çok sayıda sanatseverin salonu doldurduğu festival bu yıl deprem felaketinden etkilenen kız çocuklarına destek için perde açtı ve beş gün boyunca birbirinden güzel oyunlarla Ayvalık’ta olacak. Festivalin açılış konuşmasını yapan Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, kadın oyunları festivalinin üçüncüsünde, Ayvalıklı sanatseverlerle bir araya gelmenin ve tekrar buluşmanın mutluluğunu yaşadığını belirtti.

Başkan Mesut Ergin açılış konuşmasında şunları söyledi; “Aslında daha önceki yıllarda Atölye Kültür Sanat ve Ankara Sanat Tiyatrosu birlikteliği ile planlanan ve 2020 Mart ayında niyetlendiğimiz Kadın Oyunları Festivali; 2020 yılı Mart ayında Dünya Sağlık Örgütü’nün “pandemi” açıklaması ile tahminimizden bir yıl ötelenerek 2021 yılında ilk kez Ayvalık’ta seyircisi ile buluştu. 2021 yılında pandemi nedeniyle bir dolu bir boş koltuk uygulamasını yaparken boş koltuklarda cinayete kurban giden kadınların fotoğraflarını koyduğumuzda, işin esasına uygun olarak “aramızdaydılar ve yok edildiler, farkında mısınız?” diyerek başladı bu yolculuk.

SİYASİ VE POLİTİK OYUNLAR DAHA ÇOK CAN ACITIYOR.

Dikkati çekmek istediğimiz nokta buydu, Türkiye’deki sosyolojik olarak kadının üzerine yapılan baskı, toplumda önemsenmemesi, hak, hukuk, iş hayatı, yaşama hakkı gibi temel eşitliklerin sağlanmıyor olmasıydı. Biz o esnada Kadın Oyunları Festivali’ni yaparken, ilk imza attığı için adı İstanbul Sözleşmesi olan evrensel bir protokolden Türkiye Cumhuriyeti çekilme kararı aldı. Gördüğünüz üzere sahnede oynanan oyunlar bir yana, siyasi ve politik oyunlar daha çok can acıtıyor.

AYVALIK ADI ARTIK HER FESTİVAL İÇİN MARKA

Kadınların toplum içerisindeki kaldığı baskı zulüm şiddet hep konuşuluyor ama bunu sanatla idrak etmenin, onların gözünden görmenin hepimize iyi geleceğini düşündüğümüz için de 2.senesinin de çok parlak geçtiği ve ilk iki senesinde kapanışının “27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde” yapılan bu festivalde Ayvalık adının artık hem festival için marka olduğunu hem de Ayvalık Kadın Oyunları diye birçok yerde duyduğumuzu belirtmek isterim.

Ankara ve Ayvalık sabit kalmak üzere diğer kentlerde de yapılan bu festival öncesinde deprem bildiğiniz üzere hepimizin moralini bozdu, acaba ertelesek mi diye düşünürken, iyi olmamız gerektiğini, toparlanma ihtiyacımızı fark ederek, bu sefer kapanış değil, açılış Ayvalık’ta olsun dedik ve ufak bir erteleme ile bu sene de yapılmasına karar verdik.

Deprem bölgesinde olan kız çocuklarımızın eğitimini aksatmamız lazım, tam da bu nedenledir ki, hem gelen tiyatro ekipleri maddi destekte bulundular, hem de 5 kentte toplanacak tüm bilet paraları, depremde zarar gören kız çocuklarının eğitimi için kullanılacak.

Bugünden hariç 4 gün daha var, olabildiğince çoğalarak gelmenizi diliyorum, çünkü tiyatro iyidir, iyileştirir. İyi olmaya çok ihtiyacımız olan bugünlerde hepinize tekrar hoş geldiniz diyor iyi bir festival geçirmenizi diliyorum” dedi.

Festival programı

23 Mart- Ölü Kadınlar Diyarı

24 Mart- Tilkiler ve Kötü Kalpli İtler

25 Mart- Kertenkelenin Ardından

26 Mart- Düğün Şarkıcısı

27 Mart- Dünya Tiyatro Günün’de kapanış oyunu Prima Facie

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Likit istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı