Rektör Prof. Dr. Budak, Öğretmenlerimiz, geleceğimizi inşa eden insanlardır

Ege Üniversitesinde “Öğretmenler Günü” etkinlikleri

 

Ege Üniversitesinde 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla iki etkinlik gerçekleştirildi. Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, önce Eğitim Fakültesi tarafından düzenlenen Öğretmenler Günü kutlama programına katıldı. Prof. Dr. Budak, daha sonra Ege Üniversitesi Anaokulunu ziyaret ederek burada miniklerin Öğretmenler Günü heyecanına ortak oldu.

 

Eğitim Fakültesi tarafından düzenlenen programda konuşan Rektör Prof. Dr. Budak, “Öğretmenler Günü, kutlanması gereken en güzel ve en anlamlı günlerden biridir. Bu öğretmenler gününde özellikle, geçtiğimiz günlerde hain terör örgütünün saldırısı sırasında şehit olan Ayşenur Alkan öğretmenimizi rahmet ve minnetle anarak başlamak istiyorum. İnsan yaşamı, başlangıcından sonuna kadar bir eğitim sürecidir. Öğretmenlerimiz ise bu sürecin içerisinde geleceğimizi inşa eden, insanın bu dünyadaki varlığına anlam ve değer katan, bir mesleği icra etmenin ötesinde, duyarlılığı ve hassasiyeti ile yaşamımızda her zaman özel yeri olan insanlardır. Bu vesile ile üzerimizde emeği olan öğretmenlerimizi hürmet ve saygı ile anıyorum” dedi.

 

“Öğretmenlik; ideal, gaye ve hizmet mesleğidir”

Öğretmenlik mesleğinin önemine vurgu yapan Prof. Dr. Budak, “Bugünümüz ve yarınlarımızın güvencesi eğitim; eğitimin güvencesi ise öğretmenlerimizdir. Hiç şüphesiz ki; öğretmenlik mesleği, her şeyden önce bir ideal, gaye ve hizmet mesleğidir. Bir öğretmenin en önemli özelliği, sevgi dolu yüreği ve adanmışlık ruhudur. ‘Dünyada her şey için; uygarlık için, başarı için en hakiki mürşit, ilim ve fendir’ diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün altını çizdiği ilim ve bilime, aklını ve kalbini adamaya mazhar olanlar, öğretmenlerdir. İyi bir öğretmen, bir dersin ya da bir konunun öğrenmesini sağlamakla kalmayan, kalplere dokunabilen, kalpleri hissedebilen, aklın ve kalbin yönünü iyilik ve güzelliklere yönlendirebilendir. Şunu da ifade etmek isterim ki; geleceğin inşasında en önemli paydaşlardan birini teşkil eden öğretmenlerimizin var olması; kültürümüzün, değerlerimizin nesiller boyunca yaşatılmasında ve ülkesine katkıda bulunabilecek iyi insanlar, iyi vatandaşlar yetiştirilmesinde çok büyük bir öneme sahiptir. Bu duygularla, başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve şehit öğretmenlerimiz olmak üzere, ebediyete intikal eden, geleceğimize dokunmuş emeği olan tüm öğretmenlerimizi saygı, şükran ve rahmetle anıyorum. Tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutlar, saygı ve sevgilerimi sunuyorum” diye konuştu.

 

Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alper Başbay ise;  “Öncelikle öğretmenler gününüzü tüm kalbi duygularımla kutluyorum. Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesine yüksek puanlarla giren öğrencilerimiz, öğretmen atamalarında derece yaparak meslek hayatlarına başlamaktalar. Bu da bizi gururlandırıyor. Öğrencilerimizle ilgilenen, onların akademik ve sosyal anlamda gelişmelerine destek olan öğretim üyelerimizin bu başarıdaki katkıları çok kıymetli ve anlamlı. Bu yüzden kendilerine ayrıca teşekkür ederim. Bugünkü Öğretmenler Günü’nü kutlama törenimizde, kadrolarına atanan öğretim üyelerimize şal takma töreni de gerçekleştirilecektir. Bu noktada bizlerden desteğini esirgemeyen Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak hocamıza çok teşekkür ederiz” dedi.

 

“Şal Takma” töreni yapıldı

Konuşmaların ardından meslekte 30’uncu yılını tamamlayan akademisyenlere plaketleri takdim edilirken akademik kadrolara atanan öğretim üyelerine “Şal Takma” töreni yapıldı. Plaket ve şal takdimleri Rektör Prof. Dr. Necdet Budak tarafından gerçekleştirildi. Etkinlikte Öğretmen Dr. Mustafa Coşkun, günün anlam ve önemine binaen bir konuşma yaptı. Etkinlik, müzik dinletisiyle son buldu.

 

Miniklerin heyecanına ortak oldu

Eğitim Fakültesindeki törenin ardından Ege Üniversitesi Anaokulunda miniklerle buluşan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, Okul Müdürü Burcu Karakaş ve öğretmenler eşliğinde minik Egelilerle birlikte pasta keserek Öğretmenler Günü coşkusuna ortak oldu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Likit istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni