EÜ’de TEKNOFEST 2023’ün yol haritası belirlendi

EÜ, TEKNOFEST’e iddialı hazırlanıyor

 

Türkiye'nin bilim ve teknoloji alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali –TEKNOFEST- 2023 hazırlıkları kapsamında Ege Üniversitesinde, lisans ve lisansüstü öğrencilere yönelik bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıda, Ege Üniversitesinde proje gruplarının oluşturulması ve takımların yapacakları çalışmalara yönelik sürdürülen hazırlıklar değerlendirildi.

 

EÜ İletişim Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıya EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, akademik birimlerin yöneticileri, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

 

Toplantının açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Budak, “Üniversitemizde böyle bir toplantıyı ilk kez gerçekleştiriyoruz. Yaşadığımız bu bilgi çağında uluslararası arenada oldukça ciddi bir rekabet ortamı var. Bu ekonomik rekabet ortamındaki üstünlük ise bilgiye ve bilime dayalı olarak kendini öne çıkarıyor. Hızla gelişen ve değişen dünyada teknolojiyi kullanabilen ve üretebilen ülkeler geleceğe yön veriyor. Ülkemizin bilim ve teknoloji alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırma hedefiyle Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali her yıl düzenleniyor. Ülkemiz, havacılık ve savunma alanlarına yönelik araştırma geliştirmeye büyük önem veriyor. Bizler de gençlerimizin bu alanlara yönelik çalışmalarına her türlü desteği sağlıyoruz. Savunma sanayinde Türkiye, şu anda dünyada önemli bir gelişmişlik seviyesinde bulunuyor. Bilgi ve bilim çağında Ege Üniversitesi olarak ülkemizin ‘Milli Teknoloji Hamlesi’ne katkı vermek için bir yandan nitelikli öğrenciler yetiştirirken diğer yandan da aralıksız bilim ve teknoloji üretmeyi sürdürüyoruz” dedi.

 

“Ülkemizin öncelikli alanlarına yönelik çalışacağız”

Rektör Prof. Dr. Budak, “TEKNOFEST’in paydaşı bir yükseköğretim kurumu olarak öğrencilerimizin kuracakları takımların ihtiyaçlarını karşılamak için tüm gücümüzü sefer ediyoruz. Bu toplantı neticesinde takımlarımız oluşacak. Takımlarımızın geliştireceği projeler, çalışacağı danışman hocalar gibi pek çok konuda bir yıllık bir eylem planı geliştiriyoruz. Ege Üniversitesi olarak TEKNOFEST 2023’e nasıl hazırlanacağız konusunu tartışarak, oluşacak takımların ülkemizin öncelikli alanlarında farklı temalarda çalışmalar gerçekleştirmesini sağlayacağız.  Bu noktada tecrübeli bir komisyonumuz var.  Ege Üniversitesinin bu festivallerde adının duyurulması ve öğrencilerimizin inanarak bir şeyler geliştirmelerini istiyoruz. Özellikle 3 ve 4‘üncü sınıf öğrencilerimizden beklentilerimiz bu anlamda yüksek. Bu onlar için de çok ciddi bir tecrübe olacak” dedi.

 

“Takım çalışmasına önem veriyoruz”

Ege Üniversitesinin tam akredite bir araştırma üniversite olduğuna değinen Rektör Prof. Dr. Budak, “TÜBİTAK nezdinde en çok projesi kabul olan üniversiteyiz. Maddi ve fiziki imkânlarımızın yanı sıra kaliteli ve nitelikli akademik kadromuz bulunuyor. Öğrenci odaklı bir üniversiteyiz. Bu anlamda da ‘Öğrencilerin Kariyer Gelişimini En Etkin Şekilde Destekleyen Üniversite’  ödülünü alan ilk ve tek üniversite olduk. Bizler, Ege Üniversitesi olarak öğrencilerimizin maddi manevi her zaman yanındayız. Değerli öğrenciler; sizlerden Ege Üniversitesinin adına yakışır projeler bekliyoruz. Öğrenci takımları olarak projelerinizi hazırlayın önünüze çıkan maddi manevi tüm engellerde yanınızda olup destek vereceğiz. Takım çalışmasının da çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu toplantının sizlere önemli katkılar sağlayacak.  Ar-Ge yeteneği olan öğrencilerimizin vizyonuna katkıda bulunmak, gelişimine destek olmak adına her türlü desteği vermeye hazırız. Tüm komisyon üyelerimize, hocalarımıza, öğrencilerimize, özverili katkılarınızdan dolayı şimdiden teşekkür ediyorum” dedi.

 

Toplantıda Ege Savunma Teknolojileri Topluluğu Başkanı ve TEKNOFEST Temsilcisi Mert Karaömeroğlu “TEKNOFEST Nedir?”, “TEKNOFEST yazışmaları”, “Nasıl Katılabilirim?”, “Proje Fikirleri Nasıl Geliştirilir?” gibi konularda sunum gerçekleştirerek katılımcıları bilgilendirdi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Likit istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı