Edremit’te 100. Yıl fener alayı

Edremit ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıldönümü gündüz düzenlenen resmi programların yanı sıra akşam binlerce vatandaşın katıldığı fener alayı ve İsmail Özkan  konseri ile coşku içerisinde kutlandı.

 

Edremit ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yıl dönümü nedeniyle fener alayı ve İsmail Özkan konseri düzenlendi.

 

Sabah ilçe merkezinde ki resmi törenlerin ardından Tuzcumurat Mahallesi’nden Cumhuriyet Meydanı’na fener alayı düzenlendi. Gümrük Meydanı’ndan toplanan binlerce kişi ellerinde meşale ve bayraklarla Çayiçi Caddesi’ni takip ederek Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü.

 

Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, CHP Edremit İlçe Başkanı Deniz Onur Özcan, Belediye Başkan Yardımcıları Tayfun Gerkuş, Tayfun Canlı, Belediye Meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de yer aldığı fener alayının ardından Cumhuriyet Meydanı’nda TRT Sanatçısı İsmail Özkan sahne aldı.

 

Konser öncesi halka seslenen Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, tüm vatandaşların kurtuluş günün kutladı.

 

Başkan Arslan, konuşmasında şöyle dedi; 

“100 yıl önce kurtulan Edremit’tesiniz. Siz de Edremit gibi hayatınızda mücadele ettiniz. Siz de hayatınızda zorluklar yaşadınız, acılar gördünüz. Edremit gibi direndiniz. Nereli olursanız olun, yaşadığınız hayatla hepiniz bir Edremit’siniz.

 

Kiminiz korkusuz yenilmez Efesiniz. Kiminiz ne olursa olsun doğruyu haykıran Edremitli Akça Efesiniz Kiminiz zalimin, zulmün yoluna girmeyen Dalkıran Mehmet Efesiniz. Adeta “Ferman padişahın, dağlar bizimdir” diyen Kaymakam Hamdi Beysiniz. Siz sarayların kapıkulları değil, kalpaksız Kuva-yi Milliyecelerdensiniz. Akıldan, bilimden, çağdaşlıktan, bağımsızlıktan yana atan bir kalbiniz varsa hepinizin birer Mustafa Kemal Atatürk’sünüz.

 

Bugün elinde bayrak tutan her bir küçük çocuk,9 Eylül sabahı Edremit’te bayrağı görünce sevinçten ağlayan Küçük Lamia gibidir. Bugün burada haykıran, coşan, gururlanan her bir kadın, Edremit’te, 100 yıl önce mücadele eden ve sonunda iftiharla sokaklara dökülen Edremitli kadınların ruhundan bir parçadır. Yüreği haktan, hukuktan, adaletten yana tavır koyan her biriniz, 100 yıl önceki Edremit Müdafa-i Hukuk Cemiyetinin onurlu duruşunun sahibidir. Ne mutlu onları sizler gibi ananlara, Ne mutlu o kahramanları sizleri gibi anlayanlara..

 

Bu günün akşamında buradaysak, Canı pahasına aydınlığı bırakanlara borçluyuz. Bugün şarkılar dinleyecek, şarkılar söyleyeceksek, Bunların hepsi marşlar söyleye söyleye, mücadele ede ede, İzmir’in dağlarında çiçekler açtıra açtıra bize bağımsız yurt bırakanlara borçluyuz.

 

Vatanımız varsa, esir değilsek, Şu yüce dağlar, bu güzel deniz, bu içimize çekmeye doyamadığımız hava bizimse bunu Mustafa Kemal Atatürk’e borçluyuz. Onun için şairin dediği gibi; isterse yer yarılsa, isterse gök delinse, isterse hayat cehennem olsa, vatanımızdan da, atalarımızdan da, Atatürk’ümüzden de bizi koparamayacaklar. Atatürk’ü silemeyecekler. Atatürk’ü sevenleri hiçbir zaman sindiremeyecekler. Edremitli olmakla bize gurur yaşatan mazimize selam olsun. Edremitlilerin bükülmez bileklerine, korku bilmez yüreklerine selam olsun. Edremit’in kurtuluşunun 100. Yıldönümü kutlu olsun”

 

Konser sonunda sanatçı İsmail Özkan’ Belediye Başkan Yardımcısı Tayfun Gerkuş tarafından plaket takdim edildi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Likit istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı